• Zadzwoń: +48 695 267 804

Zdrowy tryb życia to nie tylko trzymanie diety i wykonywanie treningów

Renata Chabasińska - dietetyk, trener personalny, Włocławek

Jak myślisz – jaki wpływ na nasze zdrowie ma brak odpowiedniej regeneracji? Czy zaniedbując regenerację i higienę snu będziesz miał takie wyniki, jakich oczekujesz?

Regeneracja jest jedną z trzech składowych, niezbędnych do osiągnięcia sukcesu sylwetkowego, niezależnie od tego czy jesteś akurat na masie czy redukcji. Jeśli podczas swoich starań o piękną sylwetkę nie zadbasz odpowiednio o ten aspekt, możesz doprowadzić do problemów ze wstawaniem, do zaburzenia rytmu dobowego snu, a co za tym idzie – do braku odpowiednich efektów treningowych, spadku motywacji, wzrostu frustracji. Wtedy często wszystkie cele i plany pękają jak bańka mydlana.

Aby tego uniknąć, warto podejść do tematu regeneracji z takim zaangażowaniem jak do swojego treningu czy trzymania miski.

Ile powinnaś spać? Nie ma jednej odpowiedzi

Jak wiadomo organizm regeneruje się przede wszystkim podczas snu i to snu o odpowiedniej jakości,  długości. Niektórzy potrzebują 7 godzin snu, inni 9, a nawet  10. Warto się trzymać w tym zakresie, poeksperymentować i znaleźć odpowiednią długość snu dla siebie. Przykładowo idealnym czasem dla mnie jest 7,5 h z czego 1,5-2 h przypadają przed północą. Badania dowodzą, że każda godzina przespana przed północą jest warta co najmniej dwóch godzin snu po północy. Zadbanie o odpowiednie zaciemnienie w pomieszczeniu zapewni nam głębszy sen, postarajmy się unikać lampek, świecących diod. Kolejna kwestia to wyciszenie przed snem, czyli unikanie naświetlania urządzeniami takimi jak tablet, telefon, komputer na dwie godziny przed położeniem się do łóżka.  Jeśli musisz korzystać z tych urządzeń, zadbaj o odpowiednie filtry. Warto wyłączyć WiFi w domu, a telefon ustawić w trybie samolotowym.

Suplementacja w zaburzeniach rytmu dobowego

Jeśli pojawiają się problemy z zasypianiem zastanów się, jak do tej pory wyglądała Twoja regeneracja, czy nie doszło już do zaburzenia rytmu dobowego. Jeśli tak, postaraj się w miarę swoich możliwości wrócić na odpowiednie tory regeneracyjne. Można również skorzystać z odpowiedniej suplementacji takiej jak arginina, Ashwagandha czy w trudniejszych przypadkach melatonina, ale oczywiście zawsze najlepiej najpierw zadbać o podstawy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*