• Zadzwoń: +48 695 267 804

Dlaczego dieta nie działa?

dlaczego dieta nie działa - dlaczego nie mogę schudnąć - renata chabasińska, dietety, doradca żywieniowy, trener personalny - Włocławek, Lipno, Fabianki

Ile razy podejmowałaś próbę zrzucenia kilogramów? Kilka razy? Kilkanaście? Ciągle Ci się nie udaje? Być może w tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, które pewnie nie raz wybrzmiało Ci w głowie: dlaczego?


Powodów może być kilka, ale jednym z najczęściej spotykanych jest po prostu zbyt wysoka liczba dostarczanych kalorii. Wynika to nie tyle ze złego wyliczenia zapotrzebowania na kalorie, lecz z błędów w wyliczaniu kalorii w ciągu dnia.
Bardzo często zapominamy o dodawania do kaloryczności dnia sosów, soków, słodkich napojów czy wszelakich innych płynnych form produktów, które są wysoko kaloryczne.

Jedzenie na oko nie działa…

I okazuje się nagle, że zamiast 2000 tysięcy kalorii dostarczamy 2500 bądź nawet 3000 tysiące kalorii, czego efektem jest to, że nie chudniemy, a wręcz odwrotnie – nasza waga rośnie. Oczywiście spotyka się to z naszym niezadowoleniem, padają słowa „dieta nie jest da mnie” i życie toczy się dalej. Wracają zasady „jedzenia na oko” i pochłaniania tego, na co mamy ochotę bądź tego, co uważamy za zdrowe, a tutaj z przykrością muszę stwierdzić, że nie jest najlepiej z poziomem wiedzy i świadomością dotyczącą produktów, jak i ich działania na organizm.

Być może popełniasz te błędy

Kolejnym powodem mogą być rozregulowane hormony. Możliwe jest bowiem, że jesteśmy na deficycie kalorycznym, wyliczyliśmy sobie wszystko poprawnie, jednak dopóki hormony nie zostaną wyregulowane – waga spadać nie będzie. Hormony wyregulować trzeba również odpowiednią dobraną dietą i suplementacją, ale za to samemu lepiej się nie brać, tylko poszukać specjalisty, który ma ku temu odpowiednie kwalifikacje czy cieszy się świetną renomą.

Jeszcze inna kwestia to często fatalny dobór makroskładników. Ktoś na przykład ułoży sobie dietę na 2000 tysiące kalorii składającą się w 90% z węglowodanów. Taki pomysł może zakończyć rozregulowaniem organizmu, bałaganem w hormonach lub innymi niechcianymi efektami. O tyciu czy też niechudnięciu już chyba na tym etapie nie muszę wspominać…

Dieta może również nie działać z powodu zbyt drastycznego ucięcia kalorii.

Mówiąc wprost – przejście na dietę około 1000-1300 kcal jest złem pomysłem.

Efekty pojawią się tylko w początkowej fazie, organizm szybko przestawi się na tryb oszczędnościowy i chudnięcie będzie krótkotrwałe. A nawet jeśli uda Ci się szybko osiągnąć swój cel, to niebawem zapuka do Ciebie JOJO.

Pamiętaj o witaminach

Jak widzisz, powodów może być wiele. To tylko te główne, z którymi spotykam się każdego dnia. Warto wspomnieć również o uzupełnianiu braków witamin i minerałów za pomocą odpowiedniej diety oraz suplementacji, bo to również może mieć duży wpływ na to, czy waga będzie spadać czy nie, a już na pewno na odpowiedni stan naszego organizmu.

Jedzenie ma znaczenie, a dieta to ma być nasz styl życia, a nie chwilowy przejściowy moment. To zmiany nawyków żywieniowych zagwarantują Ci sukces na lata.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*